Nepovoleno

Nejčastější dotazy

Jak jsi dokázala odpustit svým rodičům?

Těžko říct, zda jsem u konce. Snažím se na tom pracovat a stále uzdravovat místa, které mě bolí. V praxi se snažím mluvit o svých bolestech, vracet se k těm zásadním událostem života a znovu je prožívat, znovu vše ventilovat, znovu vše pustit – odpustit.

Sama svým rodičům píšu dopisy s tím, že je nemusím doručit. Jen ventiluji své emoce, aby mohly odejít. Promlouvám k fotografiím z dětství, vizualizuji si matku, otce, ale i sebe jako malé děvče.

Zamilovávám se do svého vnitřního dítěte a ještě dnes si své dětství napravuji.

Je důležité zmínit, že není ani podstatné dojít k cíli, základem je cesta. Zlepšovat se a pracovat na sobě. Naše minulost je dar, který můžeme v budoucnosti použít. Ještě naše vlastní děti nám budou ukazovat na bolístky z dětství, je důležité i toto vnímat jako nesmírnou hloubku života!

Jak můžu dosáhnout toho být šťastná/ý?

Propustit minulost, osvobodit se z těch pout. Není to jednoduché, ale můžeme na tom pracovat. Často se nám v životě opakují stejné pocity méněcennosti, ponížení a viny. Pozorujte sami sebe a zjistíte, že pocity se nemění, že se mění lidi, místa, obrazy, že vlastně tak jak jste se cítili, když na vás křičel otec, se vlastně cítíte, když na vás křičí partner.

Chyba nemusí být vždycky v ostatních, může se jen dít, že jsme nevystoupili z role oběti, kam jsme se na začátku života omylem dostali. Proto je důležité začít u sebe, vrátit se na začátek a znova se zaměřit proč se to děje, proč živíme minulost, proč jsme stále ti ublížení. Cesta z toho ven je přijmutí,od -puštění a osvobození.

Čeho si se bála nejvíce po odchodu z DD?

Chvíle po odchodu z DD nebyly plné strachu, to přišlo později, kdy vás realita obklopí. Prožívala jsem obrovskou úzkost, pocity selhání a nejistoty. Neměla jsem se kam vrátit, bála jsem se o budoucnost, nelíbilo se mi v přítomnosti a všechny tyto emoce podtrhovala skutečnost, že nemám dostatek financí a vědomostí pro život mimo domov.
Ačkoliv si myslím, že někdy je největší pomoc - ne/pomoc. Poprala jsem se s tím a za tuto zkušenost jsem nyní velice vděčná, mohu díky tomu ušetřit několik dětí z DD zbytečných chyb, jaké jsem udělala já sama.

Na koho se mám obrátit v případě nějakého problému?

V první řadě se nesmíte bát zeptat se, kohokoliv, umět požádat o pomoc. Mluvit o problémech. Tohle je základ všeho. Dva roky po odchodu z dětského domova jsou tety i strejdové povinni věnovat se nám při žádosti o radu. Existuje u nás ve fondu online linka - facebook, kde nás můžete kontaktovat, máme několik koučů a mentorů, kteří se vám mohou věnovat. Dále mohu zmínit lidé pracující v Ospodu, kteří dětem z dd také pomáhají. Známe mnoho neziskových organizací a nadací, kde své útočiště také najdeš 

Co je WISHLIST a jak funguje?

Seznam přání. V životě je důležité mít vlastní vize a sny. Život to má rád, může pak konkrétně jednat. Potkávám se s dětmi i lidmi, kteří nemají žádné sny a cíle, je to škoda, protože život nabízí spoustu možností. Radím lidem, aby si přáli raději pocitově než materiálně, protože velký dům a luxusní auto nám nemusí splnit pocit hojnosti, či jistoty a bezpečí. Také si lidé někdy špatně přejí domy, bazény a drahá auta, ale ani to nezaručuje pocity štěstí. Myslete více na druhé a na své vlastí pocity, ty jsou opravdové!

Napiš nám >>