Projekt Start: Podpora ředitelů
a personálu dětských domovů
Naším cílem je vytvářet dětské domovy, kde děti cítí důstojnost, klid a inspiraci. Kde jsou vedeny k samostatnosti a zodpovědnosti, zatímco ředitelé a vychovatelé nacházejí oporu, nadhled a motivaci v každodenní práci.
Co je projekt Start
Start je program zaměřený na podporu a rozvoj ředitelů a vychovatelů dětských domovů.
Naším cílem je vytvářet prostor pro vzájemnou spolupráci, sdílení zkušeností a hledání řešení náročných situací.
Pod vedením kvalifikovaného supervizora Ondřeje se zaměřujeme na kvalitu, empatii a sounáležitost.
PŘÍNOSY PROJEKTU PRO VEDENÍ DĚTSKÝCH DOMOVŮ
Lepší porozumění nové dynamice: Pomáháme ředitelům orientovat se v měnících se společenských a vzdělávacích tématech a přijímat děti takové, jaké jsou.
Zlepšení interní komunikace a vztahů: Řešíme neshody v týmech, hledáme společná stanoviska a posilujeme spolupráci mezi kolegy.
Rozvoj osobního přístupu: Nabízíme prostor pro odosobnění a reflexi, což pomáhá zvládat náročné situace.
Podpora motivace a nadhledu: Poskytujeme inspiraci k lepšímu vedení týmů a nastavení zdravého prostředí pro děti.
Efektivní vedení týmu: Diskutujeme o vlastnostech a ideálním profilu vychovatelů (empatie, osobnost, profesionalita) a hledáme cesty, jak tyto kvality posilovat.

Témata a řešení, která projekt Start pokrývá
Komplikace při přijímání dětí do dětských domovů, jak lépe pracovat s mentálně postiženým dítětem v kolektivu ostatních dětí, jak pracovat s medikovanými dětmi s cílem jejich dávky snižovat, jak jednat s OSPOD v rámci snahy o intenzivnější práci s rodiči, dětmi a jejich propojování s cílem vytvořit pro ně lepší domov, jak pracovat s vychovateli, kteří spolu odmítají komunikovat a mají mezi sebou časté neshody, jak zamezit tomu, aby si vychovatelé stěžovali na kolegy dětem – Témata ředitelů DD prochází kruhem sdílení mezi zúčastněnými – sdílením zkušeností ostatních ředitelů a koučovacími otázkami supervizora nacházíme cesty k řešení témat a často také důležité upevnění, podporu v tom, že nastavená cesta ředitele je v současné době ta nejlepší.
Neshody v rámci přístupu k dětem a práce s nimi mezi jednotlivými směnami, nepořádek při převzetí směny po kolegovi nebo noční směně, nesouhlas s tím, jak mladší kolega děti vede („za nás se to 30 let dělalo jinak“) – Řešení citlivě mediovanou diskuzí, vyjasnění, pochopení a přijetí rozdílných úhlů pohledu obou stran, pročištění vztahu a nastavení společně odsouhlasených kroků k lepší komunikaci a spolupráci.
Dítě je v mnoha situacích nezvladatelné, ani ostatní děti jej nepřijímají, jak s ním pracovat dál? Dítě se v mé přítomnosti pokusilo o výrazné sebepoškození, zvládla jsem to, ale je to pro mě psychicky náročné, jak to lépe zvládat? S kolegou na směně se mi nepracuje dobře, snaží se před dětmi, aby vypadal lépe než já, někteří vychovatelé mezi sebou velmi špatně komunikují, nedaří se mi je přimět k lepší komunikaci a spolupráci – Diskutujeme o tématech a vhodnými otázkami hledáme nové odpovědi vedoucí k pochopení, uvědomění a k novým, inovativním řešením – nastavujeme kroky, jejichž přínos v následných sezeních ověřujeme.
Přístupy projektu Start

SUPERVIZE ŘEDITELŮ V RÁMCI PROJEKTU START
Ondřej Halama
CO O PROJEKTU ŘÍKÁ ONDŘEJ HALAMA
„V roce 2018 jsem se stal průvodcem dospívajících dětí v dětských domovech v rámci projektu Restart, kde jsem je pět let doprovázel na jejich životní cestě. Poznal jsem, jak náročná je práce v dětských domovech a jak málo prostoru mají pracovníci pro seberozvoj a budování vztahů.
To mě inspirovalo k založení projektu Start, který podporuje týmy dětských domovů při hledání efektivních řešení a vytváření inspirativního prostředí. Projekt má viditelný dopad na život dětí i pracovníků a pomáhá získat nadhled, ujasnit priority a zvládat každodenní výzvy.“
Ondřej Halama
Chci se zapojit jako ředitel/ka
Jste ředitel/ka DD a chcete se zapojit do projektu Start - sám/sama nebo se svým týmem?
Cítíte příležitost Váš DD nasměrovat novým směrem? Sdílet vlastní témata v uzavřeném kruhu ředitelů a pracovat s nimi pod vedením supervizora?
OZVĚTE SE NÁM